Illustration image

Rozpoznávání emocí

Možná vás napadá: Proč se vůbec zabývat tím, jak dobře dokáží astronauti rozpoznat emoce? Není snad důležitější, aby zvládali složité úkoly, uměli pracovat ve stavu beztíže, nebo se efektivně dokázali přizpůsobit neočekáváným situacím? Ano, to všechno jsou klíčové dovednosti, ovšem schopnost rozpoznat, jak se ostatní cítí, je pro úspěch vesmírné mise mimořádně důležitá!

Dlouhodobý pobyt ve vesmíru je nejen fyzicky, ale i psychicky náročný. Při budoucích vesmírných výpravách mohou astronauti strávit až tři roky v izolaci od zbytku světa, což se podepíše i na jejich duševním stavu. Schopnost rozpoznat a správně reagovat na emoce ostatních je proto VESMÍRNĚ důležitá nejen pro dobré vztahy mezi členy posádky, ale také pro bezpečnost celé mise a úspěšný průzkum hlubokého vesmíru!

Představte si, že jste několik měsíců uzavřeni v malé vesmírné stanici s pár dalšími lidmi. Není kam odejít, máte jen omezený kontakt s rodinou a přáteli. Aby byla posádka schopna zvládnout náročné úkoly, musí spolupracovat, navzájem si důvěřovat a pomáhat. K tomu je ale zapotřebí umět do jisté míry porozumět tomu, co si ostatní myslí a jak se cítí – a právě tady hraje velkou roli rozpoznávání emocí.

Výrazy obličeje nám mohou prozradit, kdy se někdo bojí, je nervózní, nebo naopak ztrácí pozornost a soustředění. Přestože jsou astronauti díky svému tréninku jedni z psychicky nejodolnějších jedinců na světě, jsou to stále lidé. Nejsou imunní vůči únavě, stresu nebo strachu, které jsou nevyhnutelnou součástí zvládání náročných úkolů a dlouhodobého pobytu v nehostinném vesmíru. Každý výraz tak může být nápovědou k pochopení, jak na tom zrovna jsou. Ve vesmíru může totiž i maličkost ohrozit misi, v horším případě i životy posádky. Proto je klíčové, aby astronauti dokázali včas rozpoznat, kdy někdo z posádky není v pořádku a mohli tak včas zakročit.

O úloze

Test rozpoznávání emocí (anglicky Emotion Recognition Task – ERT) je nástroj, který je využíván ke zkoumání schopnosti správně identifikovat emoce na základě výrazů obličeje. Vnímání a správné rozpoznání emocí z neverbálních výrazů lidí kolem nás jsou důležitými prvky mezilidské komunikace. Ve standardní podobě testu se objevují fotografie lidí se základními emocionálními výrazy (štěstí, znechucení, strach, smutek, vztek, překvapení, neutrální výraz). Úkolem účastníka je vybrat správný název emoce.

Jak to bude probíhat?

V úloze budeš mít za úkol rozpoznat, jak se asi osoba na obrázku cítí. Vždy budeš mít na výběr z několika možností - Neutrálně, Smutně, Vesele, Překvapeně či Naštvaně. Úloha bude mít několik fází, ve kterých se bude lišit na jak dlouho, nebo v jaké orientaci obrázky uvidíš.

Fáze 1

Na obrazovce se budou objevovat obrázky s obličeji. Tvým úkolem bude určit emoci, kterou v obličeji vidíš. Na odpověď budeš mít neomezené množství času, ale hodnotíme jak správnost, tak rychlost odpovědi. Tak neotálej!

Fáze 2

Stejná úloha jako minule, ale teď se ti budou obrázky ukazovat jen na malý okamžik. Musíš se proto soustředit a dávat dobrý pozor. I v této úloze hodnotime jak správnost, tak rychlost odpovědi.

Fáze 3

Neboť ve vesmíru nejsou lidi vždycky orientovaní stejně a členové posádky můžou kolem tebe proplouvat různými směry, v téhle fázi to zkusíme napodobit. Úloha bude probíhat stejně jako na začátku, tvým úkolem bude co nejrychleji odhalit emoci v obličeji, ale obrázky budou všelijak natočené, například vzhůru nohama.